niedziela, 18 stycznia 2015

z innej epoki


Zaliczana do najważniejszych pisarzy niemieckojęzycznych końca XIX wieku, austriacka pisarka Marie von Ebner-Eschenbach ponad sto lat temu stwierdziła:

"Wolno ci inaczej myśleć niż twoja epoka, ale nie wolno ci ubierać się inaczej"

 A jak to jest w 2015 roku? Czy dziś to stwierdzenie nadal jest aktualne? A może bardziej aktualne niż sto lat temu na przełomie wieków? Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co dziś jest trudniejsze, tym samym wymaga większej odwagi: wygłoszenie niepoprawnych politycznie  przekonań, czy może wyjście na ulicę w stroju Mary Poppins?

Pozostawiam Was z tym tematem oraz moimi nietypowymi fotkami...
37 komentarzy:

 1. Cóż..brakuje tylko "Titanica" szykującego się do dziewiczego rejsu...:-); Totalne zaskoczenie-bo pierwszy raz widzę taką stylizację ;-).

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem jest ciężko być oryginalnym, bo na każdym kroku czekają prześmiewcy. Jedyna rada to zbytnio się tym nie przejmować ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. myślę że teraz jest wiele swobody w kwestii ubioru.

  OdpowiedzUsuń
 4. wyglądasz jak wypisz wymaluj Eliza Orzeszkowa :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o to porównanie napawa mnie największym entuzjazmem. Dzięki takim skojarzeniom tytuł posta jest trafiony i nie będę musiała go zmieniać na np " z innej planety ";)

   Usuń
  2. O, zgadzam się i ja ;) Chociaż Maria Konopnicka też by mogła tak wyglądać :) w każdym razie - elegancko :)

   Usuń
 5. Ooo, Vehikuł czasu jednak istnieje i znajduje się na Twoim strychu. Jak będę chciała się przenieść w czasie to wiem do kogo wpaść:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo klimatyczne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mi tego nie wypada przyznać, ale mogę przyznać się, że ta sesja na długo pozostanie w mojej pamięci :)

   Usuń
 7. Jeśli się wierzy w swoje przekonania, to warto być im wiernym nawet jeśli są ,,z innej epoki". Z drugiej jednak strony robienie czegoś na siłę/na przekór jest trochę męczące. Na pewno nie spotka się ze zrozumieniem, raczej z murem krytyki!!!
  Podobnie jest w modzie... choć chyba trochę łatwiej ;)
  Ciekawa sesja (tylko parasol troszkę kolorystycznie gryzie się z resztą).
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że ludzie powinni mieć więcej dystansu do siebie i innych. NIestety na każdym kroku krytyka. Mi Twój look bardzo się podoba :)

  http://joannok.blogspot.de/

  OdpowiedzUsuń
 9. Moim zdaniem jest w tym trochę prawdy. Jeśli wyrazisz inne poglądy wskazuje to szerokie horyzonty, inteligencję, inni podziwiają Cię za to, że nie boisz się wyrażania swoich opinii.. Jeśli inaczej się ubierzesz niejednokronie usłyszysz za plecami szepty i porównania do najróżniejszych dziwadeł. Smutne, ze ludzie rezygnują z własnego szczęscia, żeby usatysfakcjonować innych :(
  Świetny post, również dziękuję za komentarz:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Heh, trafny cytat. Chociaż uważam, że w niektórych epokach groteskowość/śmieszność ubiorów przechodziła granice :-P.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to mógłby być temat na odrębnego posta :)

   Usuń
 11. Odpowiedzi
  1. każdy "nowy obserwujący" jest dla mnie miłą niespodzianką :)

   Usuń
 12. Post daje do myślenie :) Ciekawa sesja zdjęciowa :)
  Pozdrawiam http://lifestylenawieszaku.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. może faktycznie jest dużo prawdy w tym zdaniu. Niby na ulicach jest różnorodny styl, nie ma teraz ściśle określonych reguł jak należy się ubierać, a jednak jak zbyt mocno się wyróżni z tłumu to już reakcje ludzi mogą być różne. Za to wolność do przekonań mamy mocno wbitą w głowę i akceptujemy nawet najbardziej ekscentryczne zachowania.

  OdpowiedzUsuń
 14. teraz to i odwaga w ubiorze jak i głośno wypowiadanych przekonań
  ludzie są coraz odważniejsi

  OdpowiedzUsuń
 15. Wydaje mi się że teraz właśnie lepiej jest się ubrać inaczej, niż wygłaszać swoje przekonania. Inny ubiór już nikogo nie dziwi, a za powiedzenie swojej racji możesz trafić do więzienia, mimo, że mówisz szczerą prawdę...

  OdpowiedzUsuń
 16. Great hat & umbrella!

  Hugs from Athens :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Sentencją z początku posta dałaś mi dużo do myślenia. Teraz zastanawiam się czy dalej tak jest czy może zupełnie odwrotnie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Myślę, że gdy ktoś myśli nie tak jak większość oraz inaczej się ubiera to zostanie odrzucony.. często to się zdarza przez brak tolerancji..

  OdpowiedzUsuń
 19. Myślę, że dzisiejsze czasy pozwalają na swobodne przemieszczanie się między epokami...Często jednak wszystko niszczą ludzie, którzy swoim zachowaniem i postawą hamują wiele indywidualności,

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo trafny cytat, myślę, że dzisiaj przeraźliwie aktualny. Społeczeństwo malkontentów zaciekle niszczy wszelkie przejawy odmienności. Jakby ludzie nie mieli nic lepszego do roboty, niż przejmowanie się strojem obcych osób, spotkanych przypadkowo na ulicy. Z drugiej strony, za treści niepoprawne politycznie, od razu zostaje się faszystą, więc nie wiem, co gorsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawy post, warto przyglądnąć mu się bliżej, by zrozumieć o co chodzi tak naprawdę :)
  http://odrobina-ciepla.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 22. Myślę że w dzisiejszym świecie mamy wiele swobody co do ubierania się, często możemy się spotkać z brakiem akceptacji, ale kto się tym przejmuje? Tylko słabi ludzie bez wyrazu.

  zapraszam na www.lap-stajla.blogspot.com u mnie recenzja kosmetyków BaleA. Zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 23. Wow świetne zdjęcia :)
  Rzeczywiście nietypowe fotki :D

  OdpowiedzUsuń
 24. Niezłe przeniesienie do innej epoki, oryginalnie i udane jak najbardziej :D
  Zapraszam:
  arfashionstyle.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Cytat bardzo fajny:) zdjęcia są genialne oczu oderwać nie mogę :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Zdjęcia bardzo klimatyczne. Parasolkę bym zmienila, ale Ty tu rządzisz...
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Twój komentarz jest dla mnie ważny.